Ortonyxie - rovnání zarostlých nehtů

31.05.2022

Jak to funguje

Ortonyxie je obor, který se zabývá rovnáním zarůstajících, stočených nehtů pomocí nehtových rovnátek.

Úkolem rovnátka je dostat zarostlý nehet jemným tahem do správného tvaru. Úlevu cítí klient hned nebo za několik dní od nasazení rovnátka. 

Celková náprava zarostlého nehtu je dlouhodobá, většinou jeho narovnání trvá kolem jednoho roku, kdy délka rovnání je závislá na několika faktorech, např.: na typu nehtu, dědičnosti, míře zárůstu, spolupráci klienta, působení mikrotraumat na nehet (nevhodná obuv).

V rozmezí asi 4 až 6 týdnů chodí klient na posunutí rovnátka, toto časové rozmezí je pro rovnání nejefektivnější - po této době už rovnátko nehet netáhne (nerovná), ale udržuje jej v takovém stavu v jakém je, proto je třeba dát rovnátko nové, které opět začne nehet rovnat. Pokud rovnátko na nehtu správně drží, lze je tam nechat i delší dobu, ale prodlouží se potom i doba rovnání.

Po dokončení rovnacího procesu a sundání rovnátka se po dobu asi jednoho roku provádí opatření, která zamezí případnému opětovnému zarůstání.

Poté nehet zůstává narovnaný za předpokladu, že zarůstání není podmíněno geneticky, pokud klient dodržuje zásady správné péče o nohy (stříhání nehtů rovně, nevystřihování jejich okrajů, nošení vhodné obuvi). Také plísňová onemocnění nebo úraz mohou nehty znovu zdeformovat.

Rovnátek existuje několik druhů, já používám rovnátka Ross Fraser (kovové, vyrobené klientovi na míru), Podofix (kombinované - z plastu a kovu) a Niti - (kovové).


"Principiálně existují dvě možnosti řešení zarostlého nehtu: konzervativní a chirurgická. Konzervativní zahrnuje upravování podologickým přístrojem, podpůrné metody jako tamponáda, odtahování postranních valů, korekce vbočení prstců a dále nehtová rovnátka. Chirurgický zákrok je z hlediska krátkodobé perspektivy výkonem poskytujícím okamžitou úlevu. Z hlediska dlouhodobého horizontu často dochází k destrukci okolních tkání a následně vzniku recidiv. Vždy doporučuji postupovat cestou neinvazivní a netraumatizující,"

Autor: Jaroslav Fešar, Zdroj: www.vasenohy.cz