Ortonyxie - rovnání zarostlých nehtů

31.05.2022

Jak to funguje

Ortonyxie je obor, který se zabývá rovnáním zarostlých, stočených nehtů pomocí nehtových rovnátek. Jeho název je odvozen od slov orthos - rovný a onyx - nehet.

Náprava zarostlého nehtu je dlouhodobou záležitostí, (většinou to trvá kolem jednoho roku), kdy rovnátko jemným tahem dostává nehet do správného tvaru. Úlevu cítí klient hned nebo za několik dní od nasazení rovnátka.

V rozmezí asi 4 až 6 týdnů klient chodí na posunutí rovnátka, po této době už rovnátko nehet netáhne (nerovná), ale udržuje jej v takovém stavu v jakém je, proto je třeba dát rovnátko nové, které opět začne nehet rovnat. 

Po dokončení rovnacího procesu a sundání rovnátka zůstává nehet narovnaný, pokud zarůstání není podmíněno geneticky a pokud klient dodržuje zásady správné péče o nohy (stříhání nehtů rovně, nevystřihování jejich okrajů, nošení vhodné obuvi - dostatečně široké). Také plísňová onemocnění nebo úraz mohou nehty znovu zdeformovat. 


"Principiálně existují dvě možnosti řešení zarostlého nehtu: konzervativní a chirurgická. Konzervativní zahrnuje upravování podologickým přístrojem, podpůrné metody jako tamponáda, odtahování postranních valů, korekce vbočení prstců a dále nehtová rovnátka. Chirurgický zákrok je z hlediska krátkodobé perspektivy výkonem poskytujícím okamžitou úlevu. Z hlediska dlouhodobého horizontu často dochází k destrukci okolních tkání a následně vzniku recidiv. Vždy doporučuji postupovat cestou neinvazivní a netraumatizující,"

Autor: Jaroslav Fešar, Zdroj: www.vasenohy.cz