Péče o nohy v chladném období
V létě se nosí otevřené boty, chodí se naboso, svítí sluníčko, prostě pohoda. Ale co v zimě? Je to stejné jako v létě? Moje odpověď zní - nikoliv. Nohy v zimním, sychravém a mokrém období dostávají pěkně zabrat. Proto je žádoucí dohled nejen nad nimi, ale i nad obuví.
V období sněhu a mrazu jsou nohy vystavovány extrémním zátěžím. Je známo, že pokud klesne teplota chodidel o cca 2 stupně Celsia, dochází k podchlazení končetin, které je mnohdy zakončeno nachlazením a rýmou. Chceme-li se tomu vyhnout, obouváme si v zimě boty pevné a hřejivé. S tím souvisí celá řada možných potíží. Boty uzavřené, navíc jsou-li neprodyšné, mohou zapříčinit vznik kožních mykóz a zvýšit potivost nohou. Zvláště je třeba se vyvarovat celodennímu nošení zimních bot. Samozřejmě nemám na mysli turistické akce a celodenní výlety. Tady je ovšem důležité vlastnit boty kvalitní.
O boty je také nutné se starat, protože trpí víc než v létě. Mráz, vlhko, sůl či písek jsou velkými nepřáteli bot, proto je pravidelně umýváme, čistíme a krémujeme. Vysušování vlhkých bot je samozřejmostí. Jen správně ošetřené boty nám a našim nohám dobře a dlouho poslouží.
Nezbytně nutná je také domácí a profesionální péče o nohy. Mráz a chladné počasí vysušují pokožku, která víc než jindy trpí, zčervená a praská. Jen si uvědomme, jak si suchou kůži na rukách bleskově namažeme krémem, aby nás nesvědila a nepálila. Nohy si zaslouží úplně stejnou péči, i když nejsou tolik na očích. Často musíme sáhnout po krémech a balzámech s promašťujícím účinkem. Pro ty, kteří nesnášejí mastný povrch pokožky nebo neradi čekají na vstřebání krému, jsou vhodné ošetřující pěny na chodidla, které pokožku skvěle promastí, prokrví, zároveň se skvěle vstřebávají a povrch pokožky zůstane elastický, ale ne mastný.
Nohy promrzlé a studené jistě osvěží příjemná koupel nohou ve vířivé vaničce nebo v umyvadle s přídavkem koupelového oleje či soli. Nohy se tak skvěle prokrví a zahřejí. Pozor však dávejte, máteli vysoký krevní tlak nebo křečové žíly.
V zimním období jsou velmi populární zásypy na nohy a do bot, které chrání proti pocení a zápachu. Pamatujme na to, že nohy jsou v zimních botách víc uzavřené a často obklopené měkkým kožíškem. Boty je vhodné opatřit i speciálními vložkami, které vstřebávají pot a zpříjemňují tak chůzi a zejména okamžiky, kdy se po delším nošení musíme vyzout.
Ideální jsou masáže chodidel, byť třeba i neodborné. Dovedete si představit, že si tento požitek dopřáváte s nohama nahoře a s hrnkem horké medoviny v ruce? Za okny padá sníh a mrzne...
Zapomínat nesmíme ani na peeling, vyhlazení pokožky jemným pilníkem na nohy - doporučuji jeho použití nejlépe na suchou pokožku. Podobně lze použít i pemzu, ale tu už za mokra.
Profesionální ošetření v odborných centrech péče o nohu jsou přes zimu víc než v létě nutností. Efekt a výsledek je vždy umocněn použitím kvalitních přípravků a odborností personálu.
Nezapomínejme na svoje nohy jenom proto, že nejsou přes zimu tolik vidět. Sloužit nám musí stejně jako v létě. Ostatně, co řeknete létu, až se vás zeptá, co jste dělali v zimě...?
Autor textu: Jaroslav Fešar, ředitel Centra péče o nohy a tělo, prezident České podologické společnosti