Péče o nohy v létě

25.07.2023

Chůze naboso, potivost, (ne)vhodná obuv. Jak správně pečovat v létě o chodidla, prozrazuje podolog Fešar

8. července 2018 23:53

Čím v létě nejvíce trpí chodidla ? Má péče o ně nějaká specifika? Jaký je nejefektivnější boj s potivostí nohou? Jaká je vhodná péče o nehty v letním období? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídal ředitel pražského Centra péče o nohy a tělo a prezident České podologické společnosti Jaroslav Fešar.

Má péče o chodidla v letním období prázdnin a dovolených nějaká specifika?
Na nohy bychom neměli zapomínat nikdy. Celou svoji profesní kariéru se snažím veřejnosti vštěpovat, že stejně tak jako o svou pleť, vlasy či nehty na rukou musí pečovat o nohy, které jsou ze zdravotního hlediska dokonce nejdůležitější. V létě se pokožka více vysušuje, vystavujeme ji UV záření, namáčíme ve slané vodě či jednoduše chůzí naboso či v otevřených botách vystavujeme riziku poškození pokožky z mechanických příčin. Pokožka nohou potřebuje větší hydrataci, tedy ráno nohy doporučuji osvěžit gelem či lehkou emulzí a večer dopřát nohám ozdravnou rekondiční hydratující péči. Nehty doporučuji v případě, že nejsou nalakované, jednou denně natírat výživným olejem. Jako primární péči bych také viděl v době expozice UV záření pečlivě promazávat přípravky s vysokým ochranným faktorem, zejména na nártech, kde je kůže velmi jemná.

V létě často chodíme naboso, je to podle Vás správné a jsou zde nějaké doporučené zásady, které by se měly dodržovat?
Já jsem pro rozumnou chůzi naboso. Není nic lepšího než dopřát nohám chůzi bez omezení a diktátu, který v mnoha případech není koordinován se zdravým rozumem. Žel u některých výrobců bot počínaje. Nohy jsou skvělým detektorem či skenerem, nejen oporou a stabilitou při chůzi. Zkuste skenovat papír bez zapnuté tiskárny. Nohy také nemohou komunikovat s mozkem, nejsou-li zapnuté. Boty jim to často nedovolují. Zásadou číslo jedna je chodit po prověřeném bezpečném terénu, jinak se vystavujete riziku poranění a vzniku infekční komplikace. Chůze naboso je vhodná pro všechny věkové kategorie, ale vyhýbat by se jí měli pacienti například s diabetem, poruchami koagulace nebo neuropatiemi. Ideálním řešením je obuv typu barefoot, tedy takový župánek na nohu. Říkám jim neboty. Neboty jsou tedy optimálním řešením.

Čím chodidla v létě nejvíce trpí?
Charakteristická je větší potivost vlivem tepla v uzavřených neprodyšných botách, nadměrné vysušování pokožky vlivem slunečního záření a v případě pobytu u moře i vetší expozice chloridu sodnému. To samé platí i pro nehty. Problém neprodyšných bot a zejména nadměrného pocení v nich lze celkem obstojně vyřešit ponožkami s vyšším obsahem bavlny a eliminací bot s převahou neprodyšných materiálů. Na pokožku se nejlépe hodí populární a velmi účinné pěny, které doporučuji aplikovat večer před spaním. Nehty doporučuji mazat olivovým olejem. Chodidla mohou v letních měsících vykazovat známky nadměrného rohovatění. Je vhodné na delší dovolenou přibalit pilník na očištění vrchních vrstev pokožky nasucho a nejoptimálněji se z hygienického hlediska hodí jednorázové samolepící brusné papírky, které se po použití zlikvidují.

Pokud je třeba z povahy zaměstnání nutné i v letním počasí trávit celý den v uzavřených botách, jakou péči o nohy je následně dobré chodidlům dopřát?
Velmi často se v praxi setkávám s tím, že pravidla BOZP (Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, pozn. aut.) určují předepsanou obuv a je to z hlediska legislativy správně. V takovém případě doporučuji používat jen nejkvalitnější ponožky a ty v průběhu dne měnit dle potřeb. Nohy si po skončení pracovního dne zaslouží relaxační koupel, třeba ve vířivé vaničce. Vhodnou esenciální složkou je například levandule. Významným bonusem pro zatěžované nohy jsou masáže nohou, buď reflexní, thajské nebo klasické relaxační. Když pracovní obuv pracovník nenosí, radím vždy nosit významně pohodlnou obuv. Existuje celá řada cviků, jak si nohy v průběhu dne protáhnout či uvolnit. Lze k tomu využít polední pauzu či jakoukoli chvíli na odpočinek.

Jaký je nejefektivnější boj s potivostí nohou?
Přijít na příčinu. Nestačí pouze zevně nohy ošetřovat přípravky eliminujícími zápach či samotné pocení. V tomto ohledu výrobci využívají zoufalství svých klientů. Když vyšetřuji klienta s nadměrnou potivostí, vždy každý vyzkoušel všechny přípravky dostupné na trhu s účinkem slabým, krátkodobým či dokonce žádným. Během vstupní prohlídky mne zajímá osobní a rodinná anamnéza a zdravotní stav postiženého. Za nadměrné pocení se mohou skrývat potíže se štítnou žlázou, psychické stavy způsobené zátěží v rodině, škole, partnerském vztahu atd., stres, pracovní nasazení, farmaka, nošení nevhodných ponožek a bot, porušená funkce potních žláz, problémy se spánkem, nadměrná konzumace nevhodných nápojů či potravy a jiné. Když se nám podaří vypátrat příčinu, respektive možnou příčinu, další krok směřuje ke změně, tedy nápravě a s pomocí podpůrné terapie lze dosáhnout v celkem krátkodobém horizontu kýžených změn. Podpůrnými prostředky se rozumí výluhy z drog ve formě čajů nebo koupelí, vonné přípravky typu gelů proti pocení, roll-onu, antiperspirantů apod.

Jaká obuv je na léto vhodná a jaké bychom se naopak měli vyhnout?
Pokud se budeme bavit o obuvi volnočasové, tak je ideální obuv větratelná, prodyšná a zejména neškrtící. V letních měsících často dochází k otokům v oblasti nohou a škrtící pásky proudění lymfy a krve ještě zhoršují. Do módy se vrátili tenisky z mých mladých let. Velká část obuvi je z neprodyšných umělých materiálů, proto bych doporučoval nosit kvalitní ponožky a při nadměrné potivosti takovou obuv nosit krátkodobě. Pokud někdo trpí na nadměrné pocení a následně zápach nohou, měl by upřednostňovat obuv otevřenou, tedy pohodlné sandály či pantofle.

Jaká je vhodná péče o nehty v letním období?
Záleží na tom, zda jsou nehty zdravé či poškozené. Většina dívek a žen nosí nehty v letních měsících nalakované. Proti lakování nic nemám, když je pěkné a vkusné. Takové nehty celou dobu dovolené příliš neošetříte. Když jsou nehty nezdravé a přibalíte si na cesty i nějaký léčivý prostředek, nezapomeňte jej pravidelně používat. Když nehty nalakované nejsou, můžeme zabránit jejich vysušování aplikací regeneračního olejíčku. Nezapomínal bych na pravidelnou odbornou pedikúru, která se o nehty postará před a po dovolené nejlépe.

Občas se při letních túrách na horách či jiných dovolenkových aktivitách stane, že si takzvaně "ukopneme" palec. Jak v takovém případě problémů s nehtem postupovat?
Záleží na míře poranění. Když je zranění mírné, zvládnutelné či zanedbatelné, případné krvácení ošetříme, nehet přelepíme a snažíme se dodržovat klidový režim. Se subunguálním hematomem na kopcích nic nenaděláme. Po návratu z dovolené jistě pomůže odborník zabývající se péčí o nohy. Přihodí-li se nepříjemnost větších rozměrů, vyhledáme lékařskou pomoc a necháme zranění odborně ošetřit. Nezřídka se může současně jednat o trauma, které vyžaduje odbornou revizi a zejména znehybnění či fixaci distálního článku prstce. V každém případě doporučuji per orálně aplikovat vhodnou anestezii z nějaké místní hospůdky.

Zdroj: www.vasenohy.cz