Ošetření zarostlého nehtu při pedikúře
Co je zarůstající nehet?
Zarůstající nehet poznáme tak, že jeho okraje (nejčastěji na palci na noze) tlačí a vrůstají do postranního kožního valu. Je to nepříjemné až bolestivé, okolí nehtu je zarudlé, oteklé a citlivé na dotek. Příčinou zarůstání bývá většinou nesprávná péče o nehty (stříhání dokulata, vystřihování okraje nehtu), nošení nevhodné obuvi, nebo také dědičnost, úraz, či některá onemocnění, která nehet deformují.
Možnosti, kterými se může pomoci od zarůstání nehtů jsou - konzervativní (neinvazivní) a chirurgická. Mezi konzervativní metody patří např. jemné vybrušování nehtu během pedikúry, použití tamponády, koupele, odtahování nehtových valů pomocí lepicí pásky, zabezpečení sousedního prstce, aby netlačil na zarůstající nehet (v případě, že jsou prstce směstnány a tlačí na sebe) a aplikace nehtového rovnátka (služba ortonyxie). Důležitá je také spolupráce klienta, kdy je třeba, aby o nohy správně pečoval i doma.
Zarůstající nehet je vhodné řešit co nejdříve při počátečních potížích, kdy lze u většiny případů od zarůstání pomoci konzervativně. Pokud je okolí zarůstajícího nehtu hodně zarudlé a oteklé, nesnesitelně bolí, z místa vytéká krev, sekret nebo hnis, a případně se objevuje i druhotná tkáň, tzv. granulát, může být v místě přítomna bakteriální infekce. V tomto případě je třeba navštívit lékaře (dermatologa), který bakteriální infekci prokáže nebo vyloučí a případně předepíše vhodnou léčbu.
Tamponáda při pedikúře
- pod nehet se zasune speciální tamponovací páska
- nehet se nadzvedne, jeho okraje netlačí do kůže