Ortonyxie

nehtová rovnátka

Jak to funguje

Ortonyxie je obor, který se zabývá rovnáním zarůstajících, stočených nehtů pomocí nehtových rovnátek.

Úkolem rovnátka je dostat zarostlý nehet jemným tahem do správného tvaru. Úlevu cítí klient hned nebo za několik dní od nasazení rovnátka.

Celková náprava zarostlého nehtu trvá kolem jednoho roku, kdy délka rovnání je závislá na několika faktorech, např.: na typu nehtu, dědičnosti, míře zárůstu, spolupráci klienta, působení mikrotraumat na nehet (nevhodná obuv).

V rozmezí asi 4 až 6 týdnů chodí klient na posunutí rovnátka, toto časové rozmezí je pro rovnání nejefektivnější - po této době už rovnátko nehet netáhne (nerovná), proto je třeba dát rovnátko nové, které opět začne nehet rovnat. Pokud rovnátko na nehtu správně drží, lze je tam nechat i delší dobu, ale prodlouží se potom i doba rovnání.

Po dokončení rovnacího procesu a sundání rovnátka se po dobu asi jednoho roku provádí opatření, která zamezí případnému opětovnému zarůstání.

Poté nehet zůstává narovnaný za předpokladu, že zarůstání není podmíněno geneticky, pokud klient dodržuje zásady správné péče o nohy (stříhání nehtů rovně, nevystřihování jejich okrajů, nošení vhodné obuvi). Také plísňová onemocnění nebo úraz mohou nehty znovu zdeformovat.

Rovnátek existuje několik druhů, já používám rovnátka Ross Fraser (kovové, vyrobené klientovi na míru), Podofix (kombinované - z plastu a kovu) a Niti - (kovové).

Ross Fraser - kovové rovnátko

1. návštěva - vyšetření nehtu, silikonový otisk nehtu, konzultace,  (výroba sádrového modelu a rovnátka)

2. návštěva - příprava nehtu, nasazení rovnátka, jeho úprava, aktivace a upevnění

Další návštěvy - asi po jednom měsíci, kdy je třeba rovnátko sundat, připravit nehet, rovnátko znovu nasadit, upravit a aktivovat

Po celou dobu rovnání se používá jedno rovnátko na jeden nehet, pouze se posouvá podle potřeby. 

rovnátko Ross Fraser
rovnátko Ross Fraser

Podofix - nalepovací rovnátko, kombinace plastu a kovu

1. návštěva - vyšetření nehtu, příprava nehtu, nalepení nehtového rovnátka

Další návštěvy - asi po jednom měsíci, kdy je třeba rovnátko zkontrolovat, upravit nehet, rovnátko odstranit a nalepit nové

Nalepovací rovnátka nelze po odlepení znovu použít, proto je třeba při každé návštěvě nalepit na nehet nové rovnátko.

rovnátko Podofix
rovnátko Podofix

Niti - kovové rovnátko, které se připevňuje na nehet